» Aktuality » Úspěšný průběh kongresu XVIII....
20. 10. 2023

Úspěšný průběh kongresu XVIII. Hradecké vakcinologické dny

Ve dnech 5. - 7. října 2023 úspěšně proběhl největší kongres o očkování v ČR, XVIII. Hradecké vakcinolgické dny. Hradec Králové byl opět po roce, tradičním místem setkání, diskusí a přednášek vakcinologů, praktických lékařů, infektologů, epidemiologů a další expertů z oblasti preventivní medicíny. 

Na kongresu zaznělo celkem 63 kvalitních přednášek, na 4 satelitních sympóziích a v 11 odborných blocích, prezentováno byla také 10 posterových sdělení. Hlavními tématy letošního kongresu byly sezónní respirační infekce, nové vakcíny proti RSV, proti pásovému oparu, očkování proti znovu se objevujícím - vracejícím se nákazám, jako je záškrt, dále plané neštovice a pásový opar, novorozenecký screenig, očkování po transplantacích, nová odborná doporučení k očkování, očkování rizikových pacientů, včetně předčasně narozených dětí. Ale také cestovní medicína, covid-19 a řada dalších. Kongres v samostatném bloku také přinesl zajímavé novinky z letošního evropského kongresu dětského infekčního lékařství (ESPID 2023, Lisabon).

 

 

 

 

Všechny přednášky jsou současně dostupné na našem webu v části Informace o očkování a zde v záložce věnované kongresu. Naleznete zde také přednášky z let 2021 a 2022. Poděkování patří všem co kongres připravili a také všem zúčastněným. Už nyní se můžete těšit na další ročník ve dnech 3. - 5. 10. 2024, opět v Hradci Králové.

Mohlo by Vás zajímat

Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami se snažíme pomoci s řešením situace s 10valentní vakcínou proti pneumokokovým onemocněním Synflorix, která již není součástí hrazených vakcín pro děti v roce 2024. Na MZ jsme 16.2.2024 zaslali naše odborné doporučení k rozšíření antigenního složení právě o tuto vakcínu, pro děti a na přechodnou dobu do 30.6.2024. Umožní to dokončit rozočkovaná schémata a  využít  vakcíny, které lékaři již zakoupily. Jakmile to vyjde ve věstníku (koncem příštího týdne), začne to platit. Do té doby doporučujume lékařům s aplikací Synflorixu počkat. Ostatní vakcíny (PCV15, PCV13) lze dětem aplikovat a hradit z veřejného zdravotního pojištění již nyní. 

Na základě nového zveřejnění Sdělení ministerstva zdravotnictví o antigenním složení očkovacích látek dochází od 8. 2. 2024 k rozšíření úhrad vícevalentních vakcín proti pneumokokovým onemocněním pro očkování v dětském věku a u pojištěnců s rizikovými faktory zdravotního stavu. Končí tak úhrada 10valentní vakcíny (Synflorix), která již není součástí nového antigenního složení.

Dne 25. ledna 2024 přijal Výbor pro humánní léčivé přípravky ( CHMP ) kladné stanovisko doporučující změnu podmínek registrace vakcíny proti pneumokokovým onemocněním  Apexxnar (Prevenar 20) pro děti ve věku od 6 týdnů do 18 let.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil 20.10. 2023 první pentavalentní vakcínu proti meningokokovým onemocněním vyvolaným 5 séroskupinami meningokoka: A, B, C, Y, W.

Ministerstvo zdravotnictví podle § 80 odst. 1 písm. e) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví stanovilo na základě doporučení Národní imunizační komise (vzhledem k tomu, že hlasování NIKO dopadlo nerozhodně, v souladu s jednacím řádem NIKO nakonec rozhodl pan ministr) antigenní složení očkovacích látek pro pravidelná, zvláštní a mimořádná očkování pro rok 2024. Přeloženo, které vakcíny se budou používat a hradit pro povinná očkování v roce 2024.