» Aktuality » Druhá nová vakcína proti RSV(A...
28. 8. 2023

Druhá nová vakcína proti RSV(ABRYSVO) je zaregistrována a schválena v EU

Nová vakcína proti nákazám RSV s názvem Abrysvo byla schválena pro EU dne 23.8. 2023

Indikace vakcíny Abrysvo jsou:

  1. Aktivní imunizace osob ve věku 60 let a starších k prevenci onemocnění dolních cest dýchacích způsobeného RSV.
  2. Pasivní ochrana  před onemocněním dolních cest dýchacích způsobeným respiračním syncytiálním virem (RSV) u kojenců od narození do 6 měsíců věku po imunizaci matky během těhotenství - předání protilátek dítěti od očkované matky v těhotenství.

Tuto vakcínu je třeba používat v souladu s oficiálními doporučeními.

Dávkování a způsob podání

  • Těhotné ženy - jednorázová dávka 0,5 ml má být podána mezi 24. a 36. týdnem gestace.
  • Osoby ve věku 60 let a starší - jednorázová dávka 0,5 ml. 

V současnosti jsou tak schválené již dvě RSV vakcíny pro očkování dospělých. Vakcína Arexvy (firma GSK) pro dospělé 60+ let a vakcína Abrysvo (firma Pfizer) pro dospělé 60+ let a pro těhotné ženy.

Mohlo by Vás zajímat

Všeobecná zdravotní pojišťovna nadstandardně navýšila rozpočet do fondu prevence na rok 2024 a díky tomu na základě doporučení České vakcinologické společnosti bude od 1.1. 2024 přispívat 3 000,- Kč na dávku očkování proti pásovému oparu všem dospělým osobám ve věku 50 a více let. Dosposud to bylo 2 000,- Kč.

Všeobecná zdravotní pojišťovna na základě rozhodnutí správní rady zavádí od 1.9.2023 v souladu s doporučením České vakcinologické společnosti ČLS JEP nový benefit v rámci svých preventivních programů a přispívá každému kdo je starší 60 let na očkování proti RSV částkou 2 000,- Kč. 

30. srpna 2023 výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) vydal doporučující stanovisko a 1.9.2023 byla schválena nová modifikovaná vakcína proti covid-19. V čem se liší od té předchozí? Není bivalentní, ale monovalentní, je lépe zacílena na očekávanou podzimní vlnu covid-19, na varinatu omikron XBB.1.5 a subvarianty a je jak pro zahajování očkování, tak pro přeočkování.

Evropská léková agentura (EMA) vydala 8.8. 2023 rozhodnutí a schválila nové SPC vakcíny Comirnaty proti covid-19, které zahrnuje schválení bivalentní vakcíny (Omikron BA.4-5) pro kojence od 6 měsíců věku a děti do 4 let věku, možnost použití bivalentní vakcíny pro zahajování očkování (primovakcinaci) již také pro děti od 5 let věku a další změny.

Evropská léková agentura vydala 20. července 2023 pozitivní stanovisko k registraci další vakcíny proti nákazám vyvolaným respiračním syncyciálním virem (RSV). Vakcína s názvem ABRYSVO od firmy Pfizer je určena k prevenci onemocnění dolních cest dýchacích způsobenému respiračním syncytiálním virem u těhotných žen a u osob ve věku 60 let a starších. Díky očkování těhotných žen, získají pasivní ochranu také jejich kojenci ve věku od narození do 6 měsíců.