» Aktuality » Přeočkování proti záškrtu a če...
7. 3. 2024

Přeočkování proti záškrtu a černému kašli v dospělosti

Vzhledem k nárůstu počtu případů černého kašle od 90. let minulého století a dramatickému vzestupu případů onemocnění v letošním roce, kdy již za první dva měsíce roku je hlášeno nejvíce případů za posledních 10 let, doporučujeme minimálně jedno přeočkování v dospělosti a v průběhu každého těhotenství. K přeočkování doporučujeme aplikovat jednu dávku kombinované adsorbované vakcíny proti tetanu, záškrtu, černému kašli se sníženým obsahem antigenů (tdap vakcína Boostrix nebo Adacel).

V případě nedostatku nebo výpadku v dodávkách tdap vakcín, je pro přeočkování u dospělých možné použít kombinovanou vakcínu proti tetanu, záškrtu, černému kašli a dětské přenosné obrně (tdap-IPV vakcína Boostrix-Polio nebo Adacel-Polio). Tuto vakcínu lze použít také k přeočkování těhotných nebo kojících žen. 

Toto přeočkování poskytuje také ochranu před záškrtem.

Mohlo by Vás zajímat

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) 31. 5. 2024 doporučila udělit registraci nové živé atenuované vakcíně IXCHIQ, první vakcíny v Evropě, která chrání dospělé osoby ve věku 18 let a starší proti horečce Chikungunya. Podává se v jedné dávce.

Od roku 2023 existují nové možnosti prevence závažných onemocnění dolních cest dýchacích (plic) způsobených respiračním syncytiálním virem (RSV) u kojenců pomocí očkování těhotné matky nebo aplikace monoklonální protilátky nirsevimab (Beyfortus)  u novorozenců a kojenců během jejich první RSV sezóny. Nirsevimab se podává intramuskulárně v jedné dávce, před sezónou RSV nebo při narození u dětí narozených během RSV sezóny. Doporučená dávka je 50 mg pro děti vážící méně než 5 kg a 100 mg pro děti vážící 5 kg nebo více. Jedna dávka poskytuje ochranu na minimálně 5 měsíců. V ČR není nastavena úhrada, přípravek se zatím nedováží a není dostupný.

Pracovní skupina pro mimořádné údálosti Evrospké lékové agentury (EMA`s Emergency Task Force) dne 30.4.2024 doporučila aktualizovat vakcíny proti covid-19 tak, aby se zaměřovaly na novou variantu SARS-CoV-2 označenou JN.1 pro podzimní očkovací kampaň roku 2024/2025.

S hlubokým zármutkem sdělujeme, že 2. dubna 2024 od nás ve věku nedožitých 70 let navždy odešel po krátké a závažné nemoci náš milovaný kolega a kamarád MUDr. Ivan Bakoš

Univerzita Karlova a Slovenská zdravotnická univerzita v rámci společného česko-slovenského projektu připravily první z cyklu webinářů o cestovní medicíně, tentokrát na téma horečka dengue. Téma jistě zajímavé nejenom pro lékaře cetovní medicíny, ale také pro praktické lékaře. Na webináři zazní problematika očkování proti dengue.