» Aktuality » Stanovisko k vyřazování neočko...
15. 3. 2024

Stanovisko k vyřazování neočkovaných dětí z kolektivních zařízení v případě výskytu pertuse

V případě výskytu pertuse v kolektivním zařízení pro děti se postupuje v souladu s vyhláškou č. 389/2023 sb. o systému epidemiologické bdělosti pro vybraná infekční onemocnění. Nejedná se o plošná opatření, ale o řešení jednotlivých případů, na základě výsledků hodnocení rizika místně příslušnými hygienickými stanicemi.

Dítě po laboratorně prokázaném onemocnění způsobeném Bordetella pertussis nebo Bordetella parapertussis je možné přijmout do kolektivního zařízení až po ukončení cílené léčby antibiotiky.

Do kolektivního zařízení, kde se vyskytlo onemocnění způsobené Bordetella pertussis, se nepřijímají neočkované či neúplně očkované děti ode dne vyřazení nemocného dítěte z kolektivu po dobu maximální inkubační doby, která činí 21 dní.

O zařazení dětí do kolektivního zařízení, kde se vyskytlo onemocnění způsobené Bordetella parapertussis, rozhoduje místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví.

Nevnímavé děti k nákaze způsobené Bordetella pertussis, očkované řádně a v termínech, mohou do kolektivního zařízení docházet;

Vnímavé (například neočkované) děti k nákaze Bordetella pertusis z rodin, kde se vyskytlo onemocnění způsobené Bordetella pertusis, mohou do kolektivního zařízení docházet až po 21 dnech od posledního styku s nemocným.

Vyšetřování protilátek proti pertusi u kontaktů se nedoporučuje, protože nemá vypovídající hodnoty.

Pro ověření údaje o řádném očkování proti pertusi u dětí lze také využít posudků zdravotní způsobilosti, které vystavují praktičtí dětští lékaři rodičům s platností na dva roky. Pro epidemiologické šetření lze použít kopii očkovacího průkazu.

Mohlo by Vás zajímat

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil v červnu 2024 CAPVAXIVE™ (pneumokokovou 21valentní konjugovanou vakcínu, PCV21) pro dospělé ve věku 18 let a starší s indikací aktivní imunizace pro prevenci invazivního onemocnění a pneumonie.

Nenechte si ujít další ročníky Hradeckých vakcinologických dnů. Jubilejní XX. ročník se uskuteční 2.–4. 10. 2025.

RSV je významnou příčinou závažných respiračních onemocnění u starších dospělých, zejména u těch, kteří mají základní zdravotní potíže. Na celém světě způsobuje RSV miliony infekcí, statisíce hospitalizací a desítky tisíc úmrtí ročně u dospělých ve věku 60 let a starších. V USA mají dospělí starší 65 let vysoký počet návštěv nemocnic souvisejících s RSV, přijetí na jednotky intenzivní péče a úmrtí. Starší lidé s RSV jsou vystaveni vyššímu riziku závažných onemocnění než lidé s chřipkou nebo covid-19. Od loňského uvedení nových vakcín proti infekci RSV v USA, vědci z University of Rochester Medical Center sledovali jejich reálnou účinnost.

Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) 20.9. 2024 schválil  první nosní sprejovou vakcínu proti chřipce pro vlastní aplikaci nebo aplikaci pečovatelem.  FDA schválil FluMist (firma MedImmune LLC) pro podávání svépomocí nebo pečovatelem. FluMist je schválen pro prevenci chřipkového onemocnění způsobeného chřipkovým virem podtypu A a B u jedinců ve věku 2 až 49 let. FluMist se stříká do nosu a používá se bezpečně a efektivně po mnoho let. V roce 2007 FDA schválil použití FluMist pro děti ve věku 2 až 5 let. Je to první vakcína k prevenci chřipky, kterou nemusí podávat poskytovatel zdravotní péče. 

2. LF UK a FN Motol Praha ve spolupráci s Univerzitní nemocnicí Bratislava pořádají 12.9.2024 druhý díl on-line webináře o cestovní medicíně. Tentokrát na téma: Epidemiologie a klinický obraz břišního tyfu; Rezistence na antibiotika; Kazuistiky; Očkování proti břišnímu tyfu. Přednášejícími jsou prim. Koščálová a dr. Trojánek. Registrace zdarma na: dvojka.edu@fnmotol.cuni.cz