» Aktuality » Stanovisko k vyřazování neočko...
15. 3. 2024

Stanovisko k vyřazování neočkovaných dětí z kolektivních zařízení v případě výskytu pertuse

V případě výskytu pertuse v kolektivním zařízení pro děti se postupuje v souladu s vyhláškou č. 389/2023 sb. o systému epidemiologické bdělosti pro vybraná infekční onemocnění. Nejedná se o plošná opatření, ale o řešení jednotlivých případů, na základě výsledků hodnocení rizika místně příslušnými hygienickými stanicemi.

Dítě po laboratorně prokázaném onemocnění způsobeném Bordetella pertussis nebo Bordetella parapertussis je možné přijmout do kolektivního zařízení až po ukončení cílené léčby antibiotiky.

Do kolektivního zařízení, kde se vyskytlo onemocnění způsobené Bordetella pertussis, se nepřijímají neočkované či neúplně očkované děti ode dne vyřazení nemocného dítěte z kolektivu po dobu maximální inkubační doby, která činí 21 dní.

O zařazení dětí do kolektivního zařízení, kde se vyskytlo onemocnění způsobené Bordetella parapertussis, rozhoduje místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví.

Nevnímavé děti k nákaze způsobené Bordetella pertussis, očkované řádně a v termínech, mohou do kolektivního zařízení docházet;

Vnímavé (například neočkované) děti k nákaze Bordetella pertusis z rodin, kde se vyskytlo onemocnění způsobené Bordetella pertusis, mohou do kolektivního zařízení docházet až po 21 dnech od posledního styku s nemocným.

Vyšetřování protilátek proti pertusi u kontaktů se nedoporučuje, protože nemá vypovídající hodnoty.

Pro ověření údaje o řádném očkování proti pertusi u dětí lze také využít posudků zdravotní způsobilosti, které vystavují praktičtí dětští lékaři rodičům s platností na dva roky. Pro epidemiologické šetření lze použít kopii očkovacího průkazu.

Mohlo by Vás zajímat

Evropská komise dne 24.3.2025 udělila registraci vakcíně CAPVAXIVE - pneumokokové polysacharidové konjugované vakcíny (21valentní).

Nejvyšší soud požádal 26.3.2025 Ústavní soud o zrušení části zákonů o odškodnění újmy způsobené povinným očkováním a očkováním proti covid-19. Podmínka prokázání zvlášť závažné újmy podle soudce odporuje ústavě a dle soudu by měla být ze zákona odstraněna.

Dne 11. března 2025 informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv o preventivním pozastavení distribuce, výdeje a léčebného používání šarže č. LH4149 vakcíny Prevenar 20. Důvodem bylo ověření jakosti dané šarže a vyloučení případné závady v jakosti z důvodu nahlášeného podezření závažné nežádoucí reakce po očkování touto vakcínou. Ústav nyní obdržel výsledky šetření a provedených analýz s výsledkm, že uvedená šarže je nezávadná a proto byla znovu uvolněna k používání v běžné očkovací praxe.

Státní ústav pro kontrolu léčiv 11. března 2025 informovalo o preventivním pozastavení distribuce, výdeje a léčebného používání šarže č. LH4149 vakcíny Prevenar 20, a to z důvodu vyloučení případné závady v jakosti dané šarže v souvislosti s ohlášeným podezřením na závažnou nežádoucí reakci (úmrtí) několik dnů po vakcinaci dítěte.

Dne 30. ledna 2025 vydal Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMA) kladné stanovisko, v němž doporučil udělit rozhodnutí o registraci léčivému přípravku Capvaxive (společnost Merck Sharp & Dohme B.V.), 21-valentní konjugované vakcíně určené k prevenci invazivních onemocnění a zápalu plic způsobených Streptococcus pneumoniae u osob ve věku 18 let a starších.