» Aktuality » Účinnost vakcíny a monoklonáln...
28. 4. 2023

Účinnost vakcíny a monoklonálních protilátek v prevenci "dlouhého covidu"

Účinnost vakcinace i monoklonálních protilátek je velmi pečlivě sledována a doporučení jsou podle jejího vývoje aktualizována. Mnohem méně přehledné jsou data o účinnosti v ochraně v prevenci "dlouhého covidu". Ve velké observační studii byla zjištěna účinnost vakcín i monoklonálních protilátek v prevenci dlouhého covidu po průlomové infekci. Vakcinace byla účinnější než monoklonální protilátky. Podrobněji zde.

 

Mohlo by Vás zajímat

Nenechte si ujít další ročníky Hradeckých vakcinologických dnů. Jubilejní XX. ročník se uskuteční 2.–4. 10. 2025.

RSV je významnou příčinou závažných respiračních onemocnění u starších dospělých, zejména u těch, kteří mají základní zdravotní potíže. Na celém světě způsobuje RSV miliony infekcí, statisíce hospitalizací a desítky tisíc úmrtí ročně u dospělých ve věku 60 let a starších. V USA mají dospělí starší 65 let vysoký počet návštěv nemocnic souvisejících s RSV, přijetí na jednotky intenzivní péče a úmrtí. Starší lidé s RSV jsou vystaveni vyššímu riziku závažných onemocnění než lidé s chřipkou nebo covid-19. Od loňského uvedení nových vakcín proti infekci RSV v USA, vědci z University of Rochester Medical Center sledovali jejich reálnou účinnost.

Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) 20.9. 2024 schválil  první nosní sprejovou vakcínu proti chřipce pro vlastní aplikaci nebo aplikaci pečovatelem.  FDA schválil FluMist (firma MedImmune LLC) pro podávání svépomocí nebo pečovatelem. FluMist je schválen pro prevenci chřipkového onemocnění způsobeného chřipkovým virem podtypu A a B u jedinců ve věku 2 až 49 let. FluMist se stříká do nosu a používá se bezpečně a efektivně po mnoho let. V roce 2007 FDA schválil použití FluMist pro děti ve věku 2 až 5 let. Je to první vakcína k prevenci chřipky, kterou nemusí podávat poskytovatel zdravotní péče. 

2. LF UK a FN Motol Praha ve spolupráci s Univerzitní nemocnicí Bratislava pořádají 12.9.2024 druhý díl on-line webináře o cestovní medicíně. Tentokrát na téma: Epidemiologie a klinický obraz břišního tyfu; Rezistence na antibiotika; Kazuistiky; Očkování proti břišnímu tyfu. Přednášejícími jsou prim. Koščálová a dr. Trojánek. Registrace zdarma na: dvojka.edu@fnmotol.cuni.cz

 

Na základě nového Sdělení Ministerstva zdravotnictví o antigenním složení očkovacích látek proti pneumokokovým infekcím pro očkování pojištěnců nad 65 let věku je možná s účinností od 1.7.2024 plná úhrada těchto očkovacích látek proti pneumokokovým onemocněním pro seniory ve věku nad 65 let věku:

1. PCV20 (Prevenar20) nebo
2. Sekvenční schéma
a) PCV15 (Vaxneuvance) + PPSV23 (Pneumovax 23) nebo
b) PCV13 (Prevenar 13) + PPSV23 (Pneumovax 23)

Tato změna umožňuje hrazení prakticky všech dostupných vakcín proti pneumokokům pro seniory. Zda senior využije možnosti PCV20 vakcíny nebo sekvenčního schématu, tedy použití dvou vakcín (PCV15 nebo PCV13 a PPSV23) je na rozhodnutí očkovaného a doporučení jeho lékaře.