» Aktuality » První vakcína proti RSV schvál...
7. 6. 2023

První vakcína proti RSV schválena v Evropě

Respirační syncyciální virus (RSV) je běžný vysoce nakažlivý virus způspbující onemocnění plíc a dýchacích cest. Starší dospělí jsou vystaveni vysokému riziku závažných onemocnění částečně kvůli poklesu imunity souvisejícímu s věkem. Starší dospělí s vybranými komorbiditami jsou vystaveni ještě většímu riziku závažných onemocnění. RSV může zhoršit takové stavy, jako jsou, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), astma a chronické srdeční selhávání. RSV infekce může vést k vážným následkům, jako je zápal plic, hospitalizace a případné úmrtí.Vakcína proti respiračnímu syncyciálnímu viru (RSV) s adjuvans obsahuje antigen - rekombinantní glykoprotein F stabilizovaný v prefuzní konformaci (RSVPreF3). Tento antigen je kombinován s adjuvans AS01 E společnosti GSK . Tato rekombinantní, adjuvovaná vakcína s názvem Arexvy, je určena k aktivní imunizaci k prevenci onemocnění dolních dýchacích cest způsobeného RSV u dospělých ve věku 60 let a starších. ČR bude mezi prvními zeměmi, kde vakcína bude dostupná a tak se již čeští pacienti budou moci nechat naočkovat před letošní podzimní sezónou respiračních onemocnění. 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

Všeobecná zdravotní pojišťovna nadstandardně navýšila rozpočet do fondu prevence na rok 2024 a díky tomu na základě doporučení České vakcinologické společnosti bude od 1.1. 2024 přispívat 3 000,- Kč na dávku očkování proti pásovému oparu všem dospělým osobám ve věku 50 a více let. Dosposud to bylo 2 000,- Kč.

Všeobecná zdravotní pojišťovna na základě rozhodnutí správní rady zavádí od 1.9.2023 v souladu s doporučením České vakcinologické společnosti ČLS JEP nový benefit v rámci svých preventivních programů a přispívá každému kdo je starší 60 let na očkování proti RSV částkou 2 000,- Kč. 

30. srpna 2023 výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) vydal doporučující stanovisko a 1.9.2023 byla schválena nová modifikovaná vakcína proti covid-19. V čem se liší od té předchozí? Není bivalentní, ale monovalentní, je lépe zacílena na očekávanou podzimní vlnu covid-19, na varinatu omikron XBB.1.5 a subvarianty a je jak pro zahajování očkování, tak pro přeočkování.

Nová očkovací látka proti nákazám respiračním syncyciálním virem (RSV), vakcína  ABRYSVO od firmy Pfizer byla v EU registrována dne 23. srpna 2023. Registrace je platná ve všech členských státech EU a ve státech EEA  (Island, Lichnštejnsko, Norsko). Souhrn údajů o přípravku ve všech evropských jazycích a EPAR (European Public Assessment Report) budou dostupné na www stránkách EMA & a registru léčivých přpravků EU do dvou týdnů od rozhodnutí Evropské komise.   

Evropská léková agentura (EMA) vydala 8.8. 2023 rozhodnutí a schválila nové SPC vakcíny Comirnaty proti covid-19, které zahrnuje schválení bivalentní vakcíny (Omikron BA.4-5) pro kojence od 6 měsíců věku a děti do 4 let věku, možnost použití bivalentní vakcíny pro zahajování očkování (primovakcinaci) již také pro děti od 5 let věku a další změny.