» Aktuality » První vakcína pro dospělé prot...
1. 6. 2024

První vakcína pro dospělé proti horečce Chikungunya

Chikungunya je tropické virové onemocnění způsobené virem Chikungunya, přenášeným na člověka infikovanými komáry (především Aedes aegypti a Aedes albopictus). U nemocných se během 3-7 dnů projevuje náhlou vysokou horečkou, zimnicí, pocity na zvracení, bolesti hlavy, bolesti kloubů a svalů, vyrážkou na trupu a končetinách. Nemoc se vyskytuje hlavně v tropech a subtropech střední a jižní Ameriky, Afriky, Indie a jihovýchodní Asie. Žádný lék proti tomto viru neexistuje, proto je existence vakcíny velice důležitá. V našich podmínkách hlavně pro cestovatele do oblastí výskytu.

Po schválení v USA 9. listopadu 2023 je nyní vakcína proti Chikungunya schválená také v Evropě. V klinických stuiích vakcína prokázala vysokou účinnost odvozenou od počtu očkovaných s ochranným proiltákami u 98,9 % osob za 28 dní po očkování, 99,5 % a 97,1 % po 6 respektive 12 měsících po očkování.

Mohlo by Vás zajímat

Od roku 2023 existují nové možnosti prevence závažných onemocnění dolních cest dýchacích (plic) způsobených respiračním syncytiálním virem (RSV) u kojenců pomocí očkování těhotné matky nebo aplikace monoklonální protilátky nirsevimab (Beyfortus)  u novorozenců a kojenců během jejich první RSV sezóny. Nirsevimab se podává intramuskulárně v jedné dávce, před sezónou RSV nebo při narození u dětí narozených během RSV sezóny. Doporučená dávka je 50 mg pro děti vážící méně než 5 kg a 100 mg pro děti vážící 5 kg nebo více. Jedna dávka poskytuje ochranu na minimálně 5 měsíců. V ČR není nastavena úhrada, přípravek se zatím nedováží a není dostupný.

Pracovní skupina pro mimořádné údálosti Evrospké lékové agentury (EMA`s Emergency Task Force) dne 30.4.2024 doporučila aktualizovat vakcíny proti covid-19 tak, aby se zaměřovaly na novou variantu SARS-CoV-2 označenou JN.1 pro podzimní očkovací kampaň roku 2024/2025.

S hlubokým zármutkem sdělujeme, že 2. dubna 2024 od nás ve věku nedožitých 70 let navždy odešel po krátké a závažné nemoci náš milovaný kolega a kamarád MUDr. Ivan Bakoš

Univerzita Karlova a Slovenská zdravotnická univerzita v rámci společného česko-slovenského projektu připravily první z cyklu webinářů o cestovní medicíně, tentokrát na téma horečka dengue. Téma jistě zajímavé nejenom pro lékaře cetovní medicíny, ale také pro praktické lékaře. Na webináři zazní problematika očkování proti dengue.

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s digitální informační agenturou (DIA ČR) a Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS ČR) dnes představilo novou, státem, garantovanou mobilní aplikaci elektronického zdravotnictví, tzv. EZ Kartu. První funkcionalitou aplikace je Očkovací průkazka občana. Česká vakcinologická společnost se podílela na odborném obsahu aplikace a její "lékař-friendly" podobě.