» Aktuality » Nová vakcína proti Lymské bore...
16. 7. 2024

Nová vakcína proti Lymské borelióze v roce 2026?

Kandidátní vakcína proti Lymské borelióze VLA15 byla dosud hodnocena s pozitivními výsledky ve fázích 1 a 2, které zahrnovaly dospělé i dětské účastníky s cílem potvrdit účinnost, bezpečnost, konzistenci šarží a imunogenicitu VLA15 vakcíny. Do studie VALOR, která byla zahájena v srpnu 2022, se zapojilo více jak 9 tisíc dobrovolníků ve věku pěti let a starších v oblastech, kde je lymská borelióza vysoce endemická, jako je USA, Evropa a Kanada. V rámci primární série dostali účastníci tři dávky VLA15 vakcíny nebo fyziologického roztoku placeba (poměr 1:1) během prvního roku a jednu posilovací dávku přibližně jeden rok po dokončení primární imunizace.

V současné době neexistují žádné schválené humánní vakcíny proti lymské borelióze a VLA15 je nejpokročilejším kandidátem na vakcínu proti lymské borelióze, který je v současné době klinicky vyvíjen, přičemž probíhají dvě fáze 3 klinických studií. Tato kandidátní multivalentní proteinová subjednotková vakcína využívá zavedený mechanismus účinku pro vakcínu proti lymské borelióze, která se zaměřuje na vnější povrchový protein A (OspA) Borrelia burgdorferi, bakterií způsobujících lymskou boreliózu. OspA je povrchový protein exprimovaný bakterií, když je přítomen v klíštěti. Blokování OspA inhibuje schopnost bakterie opustit klíště a infikovat člověka. Kandidát na vakcínu pokrývá šest nejběžnějších sérotypů OspA exprimovaných druhy Borrelia burgdorferi sensu lato, které převládají v Severní Americe a Evropě. VLA15 je formulace s adjuvans hlinitých solí, podávaná intramuskulárně a v předklinických a klinických studiích dosud prokázala silnou imunitní odpověď a také uspokojivý bezpečnostní profil.

Mohlo by Vás zajímat

2. LF UK a FN Motol Praha ve spolupráci s Univerzitní nemocnicí Bratislava pořádají 12.9.2024 druhý díl on-line webináře o cestovní medicíně. Tentokrát na téma: Epidemiologie a klinický obraz břišního tyfu; Rezistence na antibiotika; Kazuistiky; Očkování proti břišnímu tyfu. Přednášejícími jsou prim. Koščálová a dr. Trojánek. Registrace zdarma na: dvojka.edu@fnmotol.cuni.cz

 

Na základě nového Sdělení Ministerstva zdravotnictví o antigenním složení očkovacích látek proti pneumokokovým infekcím pro očkování pojištěnců nad 65 let věku je možná s účinností od 1.7.2024 plná úhrada těchto očkovacích látek proti pneumokokovým onemocněním pro seniory ve věku nad 65 let věku:

1. PCV20 (Prevenar20) nebo
2. Sekvenční schéma
a) PCV15 (Vaxneuvance) + PPSV23 (Pneumovax 23) nebo
b) PCV13 (Prevenar 13) + PPSV23 (Pneumovax 23)

Tato změna umožňuje hrazení prakticky všech dostupných vakcín proti pneumokokům pro seniory. Zda senior využije možnosti PCV20 vakcíny nebo sekvenčního schématu, tedy použití dvou vakcín (PCV15 nebo PCV13 a PPSV23) je na rozhodnutí očkovaného a doporučení jeho lékaře.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo doporučení, kterým skupinám osob je možné na základě vyhodnocení přínosů a rizik podat očkovací látku proti mpox k aktivní imunizaci, a také seznam poskytovatelů zdravotních služeb, kteří provádějí vakcinaci proti tomuto onemocnění. Doporučení je dostupné ZDE.

Seznam očkovacích míst, která poskytují očkování proti mpox je ZDE. K dispozici je také doporučený postup při výskytu mpox.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) 31. 5. 2024 doporučila udělit registraci nové živé atenuované vakcíně IXCHIQ, první vakcíny v Evropě, která chrání dospělé osoby ve věku 18 let a starší proti horečce Chikungunya. Podává se v jedné dávce.

Od roku 2023 existují nové možnosti prevence závažných onemocnění dolních cest dýchacích (plic) způsobených respiračním syncytiálním virem (RSV) u kojenců pomocí očkování těhotné matky nebo aplikace monoklonální protilátky nirsevimab (Beyfortus)  u novorozenců a kojenců během jejich první RSV sezóny. Nirsevimab se podává intramuskulárně v jedné dávce, před sezónou RSV nebo při narození u dětí narozených během RSV sezóny. Doporučená dávka je 50 mg pro děti vážící méně než 5 kg a 100 mg pro děti vážící 5 kg nebo více. Jedna dávka poskytuje ochranu na minimálně 5 měsíců. V ČR není nastavena úhrada, přípravek se zatím nedováží a není dostupný.