» Aktuality » Nová vakcína proti Lymské bore...
16. 7. 2024

Nová vakcína proti Lymské borelióze v roce 2026?

Kandidátní vakcína proti Lymské borelióze VLA15 byla dosud hodnocena s pozitivními výsledky ve fázích 1 a 2, které zahrnovaly dospělé i dětské účastníky s cílem potvrdit účinnost, bezpečnost, konzistenci šarží a imunogenicitu VLA15 vakcíny. Do studie VALOR, která byla zahájena v srpnu 2022, se zapojilo více jak 9 tisíc dobrovolníků ve věku pěti let a starších v oblastech, kde je lymská borelióza vysoce endemická, jako je USA, Evropa a Kanada. V rámci primární série dostali účastníci tři dávky VLA15 vakcíny nebo fyziologického roztoku placeba (poměr 1:1) během prvního roku a jednu posilovací dávku přibližně jeden rok po dokončení primární imunizace.

V současné době neexistují žádné schválené humánní vakcíny proti lymské borelióze a VLA15 je nejpokročilejším kandidátem na vakcínu proti lymské borelióze, který je v současné době klinicky vyvíjen, přičemž probíhají dvě fáze 3 klinických studií. Tato kandidátní multivalentní proteinová subjednotková vakcína využívá zavedený mechanismus účinku pro vakcínu proti lymské borelióze, která se zaměřuje na vnější povrchový protein A (OspA) Borrelia burgdorferi, bakterií způsobujících lymskou boreliózu. OspA je povrchový protein exprimovaný bakterií, když je přítomen v klíštěti. Blokování OspA inhibuje schopnost bakterie opustit klíště a infikovat člověka. Kandidát na vakcínu pokrývá šest nejběžnějších sérotypů OspA exprimovaných druhy Borrelia burgdorferi sensu lato, které převládají v Severní Americe a Evropě. VLA15 je formulace s adjuvans hlinitých solí, podávaná intramuskulárně a v předklinických a klinických studiích dosud prokázala silnou imunitní odpověď a také uspokojivý bezpečnostní profil.

Mohlo by Vás zajímat

1. dubna 2025 schválila Evropská komise rozšíření indikace vakcíny Abrysvo (Pfizer) proti respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV) také pro osoby ve věku 18 až 59 let, které patří do rizikových skupin. Tato vakcína je určena k prevenci onemocnění dolních cest dýchacích způsobeného RSV, které může být zvláště nebezpečné pro osoby s chronickými onemocněními (např. astma, chronická bronchitida, kardiovaskulární či metabolická onemocnění).

Úhradová vyhláška na rok 2025 (ustanovení přílohy č. 1 A) bod 1.4) připouští hrazení očkování proti chřipce u všech pacientů, kteří splňují podmínky pro úhradu dle zákona o veřejném zdravotním pojištění, a to i při poskytování lůžkové péče. Mezi léčivými přípravky uvedenými v příloze č. 12  této vyhlášky , které uhradí zdravotní pojišťovna poskytovateli ve výši jejich vykázané jednotkové ceny, nově spadá též ATC skupina J07BB02 (vakcíny proti chřipce). Tyto léčivé přípravky by tak neměly být hrazeny prostřednictvím nemocničního paušálu, nýbrž ve výši vykázané jednotkové ceny. 

Evropská komise dne 24.3.2025 udělila registraci vakcíně CAPVAXIVE - pneumokokové polysacharidové konjugované vakcíny (21valentní).

Nejvyšší soud požádal 26.3.2025 Ústavní soud o zrušení části zákonů o odškodnění újmy způsobené povinným očkováním a očkováním proti covid-19. Podmínka prokázání zvlášť závažné újmy podle soudce odporuje ústavě a dle soudu by měla být ze zákona odstraněna.

Dne 11. března 2025 informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv o preventivním pozastavení distribuce, výdeje a léčebného používání šarže č. LH4149 vakcíny Prevenar 20. Důvodem bylo ověření jakosti dané šarže a vyloučení případné závady v jakosti z důvodu nahlášeného podezření závažné nežádoucí reakce po očkování touto vakcínou. Ústav nyní obdržel výsledky šetření a provedených analýz s výsledkm, že uvedená šarže je nezávadná a proto byla znovu uvolněna k používání v běžné očkovací praxe.