» Aktuality » Nová vakcína proti Lymské bore...
16. 7. 2024

Nová vakcína proti Lymské borelióze v roce 2026?

Kandidátní vakcína proti Lymské borelióze VLA15 byla dosud hodnocena s pozitivními výsledky ve fázích 1 a 2, které zahrnovaly dospělé i dětské účastníky s cílem potvrdit účinnost, bezpečnost, konzistenci šarží a imunogenicitu VLA15 vakcíny. Do studie VALOR, která byla zahájena v srpnu 2022, se zapojilo více jak 9 tisíc dobrovolníků ve věku pěti let a starších v oblastech, kde je lymská borelióza vysoce endemická, jako je USA, Evropa a Kanada. V rámci primární série dostali účastníci tři dávky VLA15 vakcíny nebo fyziologického roztoku placeba (poměr 1:1) během prvního roku a jednu posilovací dávku přibližně jeden rok po dokončení primární imunizace.

V současné době neexistují žádné schválené humánní vakcíny proti lymské borelióze a VLA15 je nejpokročilejším kandidátem na vakcínu proti lymské borelióze, který je v současné době klinicky vyvíjen, přičemž probíhají dvě fáze 3 klinických studií. Tato kandidátní multivalentní proteinová subjednotková vakcína využívá zavedený mechanismus účinku pro vakcínu proti lymské borelióze, která se zaměřuje na vnější povrchový protein A (OspA) Borrelia burgdorferi, bakterií způsobujících lymskou boreliózu. OspA je povrchový protein exprimovaný bakterií, když je přítomen v klíštěti. Blokování OspA inhibuje schopnost bakterie opustit klíště a infikovat člověka. Kandidát na vakcínu pokrývá šest nejběžnějších sérotypů OspA exprimovaných druhy Borrelia burgdorferi sensu lato, které převládají v Severní Americe a Evropě. VLA15 je formulace s adjuvans hlinitých solí, podávaná intramuskulárně a v předklinických a klinických studiích dosud prokázala silnou imunitní odpověď a také uspokojivý bezpečnostní profil.

Mohlo by Vás zajímat

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil v červnu 2024 CAPVAXIVE™ (pneumokokovou 21valentní konjugovanou vakcínu, PCV21) pro dospělé ve věku 18 let a starší s indikací aktivní imunizace pro prevenci invazivního onemocnění a pneumonie.

Nenechte si ujít další ročníky Hradeckých vakcinologických dnů. Jubilejní XX. ročník se uskuteční 2.–4. 10. 2025.

RSV je významnou příčinou závažných respiračních onemocnění u starších dospělých, zejména u těch, kteří mají základní zdravotní potíže. Na celém světě způsobuje RSV miliony infekcí, statisíce hospitalizací a desítky tisíc úmrtí ročně u dospělých ve věku 60 let a starších. V USA mají dospělí starší 65 let vysoký počet návštěv nemocnic souvisejících s RSV, přijetí na jednotky intenzivní péče a úmrtí. Starší lidé s RSV jsou vystaveni vyššímu riziku závažných onemocnění než lidé s chřipkou nebo covid-19. Od loňského uvedení nových vakcín proti infekci RSV v USA, vědci z University of Rochester Medical Center sledovali jejich reálnou účinnost.

Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) 20.9. 2024 schválil  první nosní sprejovou vakcínu proti chřipce pro vlastní aplikaci nebo aplikaci pečovatelem.  FDA schválil FluMist (firma MedImmune LLC) pro podávání svépomocí nebo pečovatelem. FluMist je schválen pro prevenci chřipkového onemocnění způsobeného chřipkovým virem podtypu A a B u jedinců ve věku 2 až 49 let. FluMist se stříká do nosu a používá se bezpečně a efektivně po mnoho let. V roce 2007 FDA schválil použití FluMist pro děti ve věku 2 až 5 let. Je to první vakcína k prevenci chřipky, kterou nemusí podávat poskytovatel zdravotní péče. 

2. LF UK a FN Motol Praha ve spolupráci s Univerzitní nemocnicí Bratislava pořádají 12.9.2024 druhý díl on-line webináře o cestovní medicíně. Tentokrát na téma: Epidemiologie a klinický obraz břišního tyfu; Rezistence na antibiotika; Kazuistiky; Očkování proti břišnímu tyfu. Přednášejícími jsou prim. Koščálová a dr. Trojánek. Registrace zdarma na: dvojka.edu@fnmotol.cuni.cz