» Aktuality » Nová vakcína proti Lymské bore...
16. 7. 2024

Nová vakcína proti Lymské borelióze v roce 2026?

Kandidátní vakcína proti Lymské borelióze VLA15 byla dosud hodnocena s pozitivními výsledky ve fázích 1 a 2, které zahrnovaly dospělé i dětské účastníky s cílem potvrdit účinnost, bezpečnost, konzistenci šarží a imunogenicitu VLA15 vakcíny. Do studie VALOR, která byla zahájena v srpnu 2022, se zapojilo více jak 9 tisíc dobrovolníků ve věku pěti let a starších v oblastech, kde je lymská borelióza vysoce endemická, jako je USA, Evropa a Kanada. V rámci primární série dostali účastníci tři dávky VLA15 vakcíny nebo fyziologického roztoku placeba (poměr 1:1) během prvního roku a jednu posilovací dávku přibližně jeden rok po dokončení primární imunizace.

V současné době neexistují žádné schválené humánní vakcíny proti lymské borelióze a VLA15 je nejpokročilejším kandidátem na vakcínu proti lymské borelióze, který je v současné době klinicky vyvíjen, přičemž probíhají dvě fáze 3 klinických studií. Tato kandidátní multivalentní proteinová subjednotková vakcína využívá zavedený mechanismus účinku pro vakcínu proti lymské borelióze, která se zaměřuje na vnější povrchový protein A (OspA) Borrelia burgdorferi, bakterií způsobujících lymskou boreliózu. OspA je povrchový protein exprimovaný bakterií, když je přítomen v klíštěti. Blokování OspA inhibuje schopnost bakterie opustit klíště a infikovat člověka. Kandidát na vakcínu pokrývá šest nejběžnějších sérotypů OspA exprimovaných druhy Borrelia burgdorferi sensu lato, které převládají v Severní Americe a Evropě. VLA15 je formulace s adjuvans hlinitých solí, podávaná intramuskulárně a v předklinických a klinických studiích dosud prokázala silnou imunitní odpověď a také uspokojivý bezpečnostní profil.

Mohlo by Vás zajímat

Státní ústav pro kontrolu léčiv 11. března 2025 informovalo o preventivním pozastavení distribuce, výdeje a léčebného používání šarže č. LH4149 vakcíny Prevenar 20, a to z důvodu vyloučení případné závady v jakosti dané šarže v souvislosti s ohlášeným podezřením na závažnou nežádoucí reakci (úmrtí) několik dnů po vakcinaci dítěte.

Dne 30. ledna 2025 vydal Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMA) kladné stanovisko, v němž doporučil udělit rozhodnutí o registraci léčivému přípravku Capvaxive (společnost Merck Sharp & Dohme B.V.), 21-valentní konjugované vakcíně určené k prevenci invazivních onemocnění a zápalu plic způsobených Streptococcus pneumoniae u osob ve věku 18 let a starších.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil v červnu 2024 CAPVAXIVE™ (pneumokokovou 21valentní konjugovanou vakcínu, PCV21) pro dospělé ve věku 18 let a starší s indikací aktivní imunizace pro prevenci invazivního onemocnění a pneumonie.

Nenechte si ujít další ročníky Hradeckých vakcinologických dnů. Jubilejní XX. ročník se uskuteční 2.–4. 10. 2025.

RSV je významnou příčinou závažných respiračních onemocnění u starších dospělých, zejména u těch, kteří mají základní zdravotní potíže. Na celém světě způsobuje RSV miliony infekcí, statisíce hospitalizací a desítky tisíc úmrtí ročně u dospělých ve věku 60 let a starších. V USA mají dospělí starší 65 let vysoký počet návštěv nemocnic souvisejících s RSV, přijetí na jednotky intenzivní péče a úmrtí. Starší lidé s RSV jsou vystaveni vyššímu riziku závažných onemocnění než lidé s chřipkou nebo covid-19. Od loňského uvedení nových vakcín proti infekci RSV v USA, vědci z University of Rochester Medical Center sledovali jejich reálnou účinnost.