» Aktuality » EMA vydala pozitivní stanovisk...
25. 7. 2023

EMA vydala pozitivní stanovisko k další nové RSV vakcíně, možnost ochrany také pro těhotné ženy a děti

Výbor Evropské lékové agentury (EMA) pro humánní léčivé přípravky vydal 20. července 2023 pozitivní stanovisko k registraci další vakcíny proti nákazám vyvolaným respiračním syncyciálním virem (RSV). Vakcína s názvem ABRYSVO od firmy Pfizer je určena k prevenci onemocnění dolních cest dýchacích způsobenému respiračním syncytiálním virem u těhotných žen a u osob ve věku 60 let a starších. Bude to tak již druhá vakcín proti RSV nákazám, která kromě indikace pro osoby starší 60 let, má navíc indikaci také pro těhotné ženy. S využitím pasivního přenosu mateřských protilátek z matky na plod, získá očkovaním v těhotenství ochranu také její dítě, hned od narození až do věku 6 měsíců. Více zde: https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/summaries-opinion/abrysvo

V červnu 2023 již byla schválena první RSV vakcína Arexvy (firma GlaxoSmitKline), která je zatím určena jen pro osoby ve věku 60 a více let.  a od srpna 2023 bude v distribuci a dostupná pro zájemce o očkování. Vakcína Arexvy RS viry jsou častým původcem zánětu průdušek a průdušinek a zápalu plic. Starším, imunitně oslabeným osobám, mohou způsobit závažné infekce a potíže s dýcháním, které může skončit až hospitalizací v nemocnici. Rekonvalescence po infekci RS viry trvá i několik týdnů.

Mohlo by Vás zajímat

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) 31. 5. 2024 doporučila udělit registraci nové živé atenuované vakcíně IXCHIQ, první vakcíny v Evropě, která chrání dospělé osoby ve věku 18 let a starší proti horečce Chikungunya. Podává se v jedné dávce.

Od roku 2023 existují nové možnosti prevence závažných onemocnění dolních cest dýchacích (plic) způsobených respiračním syncytiálním virem (RSV) u kojenců pomocí očkování těhotné matky nebo aplikace monoklonální protilátky nirsevimab (Beyfortus)  u novorozenců a kojenců během jejich první RSV sezóny. Nirsevimab se podává intramuskulárně v jedné dávce, před sezónou RSV nebo při narození u dětí narozených během RSV sezóny. Doporučená dávka je 50 mg pro děti vážící méně než 5 kg a 100 mg pro děti vážící 5 kg nebo více. Jedna dávka poskytuje ochranu na minimálně 5 měsíců. V ČR není nastavena úhrada, přípravek se zatím nedováží a není dostupný.

Pracovní skupina pro mimořádné údálosti Evrospké lékové agentury (EMA`s Emergency Task Force) dne 30.4.2024 doporučila aktualizovat vakcíny proti covid-19 tak, aby se zaměřovaly na novou variantu SARS-CoV-2 označenou JN.1 pro podzimní očkovací kampaň roku 2024/2025.

S hlubokým zármutkem sdělujeme, že 2. dubna 2024 od nás ve věku nedožitých 70 let navždy odešel po krátké a závažné nemoci náš milovaný kolega a kamarád MUDr. Ivan Bakoš

Univerzita Karlova a Slovenská zdravotnická univerzita v rámci společného česko-slovenského projektu připravily první z cyklu webinářů o cestovní medicíně, tentokrát na téma horečka dengue. Téma jistě zajímavé nejenom pro lékaře cetovní medicíny, ale také pro praktické lékaře. Na webináři zazní problematika očkování proti dengue.