» Aktuality » EMA vydala pozitivní stanovisk...
25. 7. 2023

EMA vydala pozitivní stanovisko k další nové RSV vakcíně, možnost ochrany také pro těhotné ženy a děti

Výbor Evropské lékové agentury (EMA) pro humánní léčivé přípravky vydal 20. července 2023 pozitivní stanovisko k registraci další vakcíny proti nákazám vyvolaným respiračním syncyciálním virem (RSV). Vakcína s názvem ABRYSVO od firmy Pfizer je určena k prevenci onemocnění dolních cest dýchacích způsobenému respiračním syncytiálním virem u těhotných žen a u osob ve věku 60 let a starších. Bude to tak již druhá vakcín proti RSV nákazám, která kromě indikace pro osoby starší 60 let, má navíc indikaci také pro těhotné ženy. S využitím pasivního přenosu mateřských protilátek z matky na plod, získá očkovaním v těhotenství ochranu také její dítě, hned od narození až do věku 6 měsíců. Více zde: https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/summaries-opinion/abrysvo

V červnu 2023 již byla schválena první RSV vakcína Arexvy (firma GlaxoSmitKline), která je zatím určena jen pro osoby ve věku 60 a více let.  a od srpna 2023 bude v distribuci a dostupná pro zájemce o očkování. Vakcína Arexvy RS viry jsou častým původcem zánětu průdušek a průdušinek a zápalu plic. Starším, imunitně oslabeným osobám, mohou způsobit závažné infekce a potíže s dýcháním, které může skončit až hospitalizací v nemocnici. Rekonvalescence po infekci RS viry trvá i několik týdnů.

Mohlo by Vás zajímat

Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami se snažíme pomoci s řešením situace s 10valentní vakcínou proti pneumokokovým onemocněním Synflorix, která již není součástí hrazených vakcín pro děti v roce 2024. Na MZ jsme 16.2.2024 zaslali naše odborné doporučení k rozšíření antigenního složení právě o tuto vakcínu, pro děti a na přechodnou dobu do 30.6.2024. Umožní to dokončit rozočkovaná schémata a  využít  vakcíny, které lékaři již zakoupily. Jakmile to vyjde ve věstníku (koncem příštího týdne), začne to platit. Do té doby doporučujume lékařům s aplikací Synflorixu počkat. Ostatní vakcíny (PCV15, PCV13) lze dětem aplikovat a hradit z veřejného zdravotního pojištění již nyní. 

Na základě nového zveřejnění Sdělení ministerstva zdravotnictví o antigenním složení očkovacích látek dochází od 8. 2. 2024 k rozšíření úhrad vícevalentních vakcín proti pneumokokovým onemocněním pro očkování v dětském věku a u pojištěnců s rizikovými faktory zdravotního stavu. Končí tak úhrada 10valentní vakcíny (Synflorix), která již není součástí nového antigenního složení.

Dne 25. ledna 2024 přijal Výbor pro humánní léčivé přípravky ( CHMP ) kladné stanovisko doporučující změnu podmínek registrace vakcíny proti pneumokokovým onemocněním  Apexxnar (Prevenar 20) pro děti ve věku od 6 týdnů do 18 let.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil 20.10. 2023 první pentavalentní vakcínu proti meningokokovým onemocněním vyvolaným 5 séroskupinami meningokoka: A, B, C, Y, W.

Ministerstvo zdravotnictví podle § 80 odst. 1 písm. e) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví stanovilo na základě doporučení Národní imunizační komise (vzhledem k tomu, že hlasování NIKO dopadlo nerozhodně, v souladu s jednacím řádem NIKO nakonec rozhodl pan ministr) antigenní složení očkovacích látek pro pravidelná, zvláštní a mimořádná očkování pro rok 2024. Přeloženo, které vakcíny se budou používat a hradit pro povinná očkování v roce 2024.