» Aktuality » EMA vydala pozitivní stanovisk...
25. 7. 2023

EMA vydala pozitivní stanovisko k další nové RSV vakcíně, možnost ochrany také pro těhotné ženy a děti

Výbor Evropské lékové agentury (EMA) pro humánní léčivé přípravky vydal 20. července 2023 pozitivní stanovisko k registraci další vakcíny proti nákazám vyvolaným respiračním syncyciálním virem (RSV). Vakcína s názvem ABRYSVO od firmy Pfizer je určena k prevenci onemocnění dolních cest dýchacích způsobenému respiračním syncytiálním virem u těhotných žen a u osob ve věku 60 let a starších. Bude to tak již druhá vakcín proti RSV nákazám, která kromě indikace pro osoby starší 60 let, má navíc indikaci také pro těhotné ženy. S využitím pasivního přenosu mateřských protilátek z matky na plod, získá očkovaním v těhotenství ochranu také její dítě, hned od narození až do věku 6 měsíců. Více zde: https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/summaries-opinion/abrysvo

V červnu 2023 již byla schválena první RSV vakcína Arexvy (firma GlaxoSmitKline), která je zatím určena jen pro osoby ve věku 60 a více let.  a od srpna 2023 bude v distribuci a dostupná pro zájemce o očkování. Vakcína Arexvy RS viry jsou častým původcem zánětu průdušek a průdušinek a zápalu plic. Starším, imunitně oslabeným osobám, mohou způsobit závažné infekce a potíže s dýcháním, které může skončit až hospitalizací v nemocnici. Rekonvalescence po infekci RS viry trvá i několik týdnů.

Mohlo by Vás zajímat

Všeobecná zdravotní pojišťovna nadstandardně navýšila rozpočet do fondu prevence na rok 2024 a díky tomu na základě doporučení České vakcinologické společnosti bude od 1.1. 2024 přispívat 3 000,- Kč na dávku očkování proti pásovému oparu všem dospělým osobám ve věku 50 a více let. Dosposud to bylo 2 000,- Kč.

Všeobecná zdravotní pojišťovna na základě rozhodnutí správní rady zavádí od 1.9.2023 v souladu s doporučením České vakcinologické společnosti ČLS JEP nový benefit v rámci svých preventivních programů a přispívá každému kdo je starší 60 let na očkování proti RSV částkou 2 000,- Kč. 

30. srpna 2023 výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) vydal doporučující stanovisko a 1.9.2023 byla schválena nová modifikovaná vakcína proti covid-19. V čem se liší od té předchozí? Není bivalentní, ale monovalentní, je lépe zacílena na očekávanou podzimní vlnu covid-19, na varinatu omikron XBB.1.5 a subvarianty a je jak pro zahajování očkování, tak pro přeočkování.

Nová očkovací látka proti nákazám respiračním syncyciálním virem (RSV), vakcína  ABRYSVO od firmy Pfizer byla v EU registrována dne 23. srpna 2023. Registrace je platná ve všech členských státech EU a ve státech EEA  (Island, Lichnštejnsko, Norsko). Souhrn údajů o přípravku ve všech evropských jazycích a EPAR (European Public Assessment Report) budou dostupné na www stránkách EMA & a registru léčivých přpravků EU do dvou týdnů od rozhodnutí Evropské komise.   

Evropská léková agentura (EMA) vydala 8.8. 2023 rozhodnutí a schválila nové SPC vakcíny Comirnaty proti covid-19, které zahrnuje schválení bivalentní vakcíny (Omikron BA.4-5) pro kojence od 6 měsíců věku a děti do 4 let věku, možnost použití bivalentní vakcíny pro zahajování očkování (primovakcinaci) již také pro děti od 5 let věku a další změny.