Vzhledem k výpadkům v dostupnosti jednotlivých vakcín proti planým neštovicím vydává Česká vakcinologická společnost ČLS JEP následující stanovisko k možné zaměnitelnosti dvou schválených vakcín používaných v České republice.
Vakcíny
V obou případech se jedná o živé atenuované vakcíny vycházející z původního vakcinačního kmene Oka v různé modifikaci:
- Vakcína Varilrix (GlaxoSmithKline Biologicals SA) obsahující 1995,26 PFU živého oslabeného viru varicely (kmen Oka) produkovaného na tkáňové kultuře MRC-5 lidských diploidních buněk v 0,5 ml jedné dávky.
- Vakcína Varivax (Merck Sharp&Dohme B.V.) obsahující ≥ 1 350 PFU živého oslabeného viru varicely (kmen Oka/Merck) produkovaného na tkáňové kultuře MRC-5 lidských diploidních buněk v 0,5 ml jedné dávky.
Zaměnitelnost
- Obě vakcíny proti planým neštovicím je možné vzájemně kombinovat. Po podání jedné dávky vakcíny Varilrix nebo Varivax lze podat jednu dávku jiné vakcíny proti varicele, bez ohledu na pořadí dávky.
- Osobám, které byly dříve očkovány jednou dávkou vakcíny Varilrix, lze podat druhou dávku vakcíny Varivax.
- Osobám, které byly dříve očkovány jednou dávkou vakcíny Varivax, lze podat druhou dávku vakcíny Varilrix.
Způsob podání a očkovací schéma
Vakcíny se podávají preferenčně subkutánně (s.c.). Intramuskulární podání (i.m.) je také možné. Preferovanými místy k podání injekce jsou u malých dětí anterolaterální oblast stehna a u větších dětí, dospívajících a dospělých oblast deltového svalu.
Očkovací schéma je dvoudávkové. Pokud se s vakcinací začne mezi 9. a 12. měsícem věku, druhá dávka se podává nejméně po 3 měsících.
U jedinců starších 12 měsíců je vhodné druhou dávku podat nejméně 6 týdnů po podání první dávky. V žádném případě nemá být interval mezi dávkami kratší než 1 měsíc.
Není-li podána druhá dávka vakcíny v doporučených intervalech, doplní se kdykoliv později v případě, že jedinec od podání první dávky neprodělal klinickou formu planých neštovic.
Obě očkovací látky lze rovněž podávat vnímavým jedincům exponovaným planým neštovicím jako post-expoziční profylaxe kontaktů s nemocným. Vakcinace do 3 dnů od expozice může zabránit klinicky zjevné infekci (≥ 90% účinnost) nebo může průběh modifikovat. Navíc existují omezené údaje ukazující, že očkování až 5 dní od expozice může pozitivně modifikovat závažnost průběh infekce (70% účinnost).
Prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D.
předseda
Česká vakcinologická společnost ČLS JEP
Schváleno výborem ČVS ČLS JEP dne 2. 11. 2022