» Aktuality » Spuštěny nové webové stránky s...
28. 4. 2023

Spuštěny nové webové stránky společnosti :)

V pátek 28.4. 2023 jsme pro Vás spustili novou podobu našich webových stránek. Jednak mají nový moderní design, jsou zcela kompatilbilní a velice dobře přístupné také na všech mobilních zařízeních. Chceme Vám toutu cestou přinášet aktuality, noviky v očkování, ale také zlepšit dostupnost našich odboných doporučení, které jsme se rozhodli řadit podle nemocí. Užitečný by pro Vás mohly být přehled všech registrovaných vakcín v Evropě, spolku s odkazy na jejich aktuální SPC. Tradičnšě oblíbené části jako je poradna pro očkující lékaře samozřejmě pokračují i nadále. naleznete zde také očkovací kalendáře pro děti, ale i pro dospělé.

Budeme rádi pokud se Vám naše stránky budou líbit, budou pro Vás užitečné a stanou se součástí každodenní očkovací praxe. Uvítáme případně jakékoli poznámky a připomínky na zlepšení stránek nebo přidání užitečných součástí. V tomto případě pište na uvedené emailové kontakty osob z výboru odpovědných za obsah stránek (Chlíbek, Dražan, Smetana).

Mohlo by Vás zajímat

Podzimní jednání Národní imunizační komise (NIKO) proběhne dne 27. listopadu 2023 v budově Ministerstva zdravotnictví kde se bude projednávat mimo jiné také antigenní složení očkovacích látek pro rok 2024, hodnotící zprávu SÚKL pro 15ti a 20ti valentní konjugované vakcíny proti pneumokokům a také případné změny národního imunizačního programu.

Americká FDA schválila 20. 10. 2023 první vakcínu proti pěti nejčastějším séroskupinám meningokoka (A, B, C, W a Y). Vakcína s názvem PENBRAYA je schválena pro adolescenty ve věku 10-25 let. Tato vakcíny poskytuje nejširší možné pokrytí ze všech dosud dostupných meningokokových vakcín a umožní významně zjednodušit očkovací schéma. Bude se aplikovat ve 2 dávkách s odstupem 6 měsíců. Evropa si na schválení zatím musí počkat.

Ve dnech 5. - 7. října 2023 úspěšně proběhl největší kongres o očkování v ČR, XVIII. Hradecké vakcinolgické dny. Hradec Králové byl opět po roce, tradičním místem setkání, diskusí a přednášek vakcinologů, praktických lékařů, infektologů, epidemiologů a další expertů z oblasti preventivní medicíny.

Všeobecná zdravotní pojišťovna nadstandardně navýšila rozpočet do fondu prevence na rok 2024 a díky tomu na základě doporučení České vakcinologické společnosti bude od 1.1. 2024 přispívat 3 000,- Kč na dávku očkování proti pásovému oparu všem dospělým osobám ve věku 50 a více let. 

Všeobecná zdravotní pojišťovna na základě rozhodnutí správní rady zavádí od 1.9.2023 v souladu s doporučením České vakcinologické společnosti ČLS JEP nový benefit v rámci svých preventivních programů a přispívá každému kdo je starší 60 let na očkování proti RSV částkou 2 000,- Kč.